Pensjonat mazury - Pensjonat na mazurach - Pensjonat nad stawem Gawrych Ruda 18

Atrakcje

Nad Wigrami
Nad Wigrami
Nad Wigrami
Nad Wigrami
Nad Wigrami
Nad Wigrami
Nad Wigrami
Nad Wigrami
Nad Wigrami
Nad Wigrami
Wyprawa rowerowa dookoła Wigier
Wyprawa rowerowa dookoła Wigier
Na szlaku rowerowym
Na szlaku rowerowym
Na szlaku rowerowym
Na szlaku rowerowym
Szlak dookoła Wigier
Szlak dookoła Wigier
Nurkowanie w jeziorze Staw odnoga Wigier
Nurkowanie w jeziorze Staw odnoga Wigier
Kajaki nad Wigrami
Kajaki nad Wigrami
Kajakiem po Czarnej Hańczy
Kajakiem po Czarnej Hańczy
Kajakiem po Czarnej Hańczy
Kajakiem po Czarnej Hańczy
Wilno - stare miasto
Wilno - stare miasto
Wilno - stare miasto
Wilno - stare miasto
Wilno - stare miasto
Wilno - stare miasto
Wilno - stare miasto
Wilno - stare miasto
Wilno - stare miasto
Wilno - stare miasto
Wyjątkową atrakcją turystyczną jest wyprawa piesza bądź rowerowa do serca Wigierskiego Parku Narodowego.

Poruszanie się po szlakach turystycznych jest podstawowym sposobem poznawania naszego parku. Obecnie zapraszamy na 245 km oznakowanych w terenie szlaków lądowych – pieszych, rowerowych oraz ścieżek edukacyjnych. Trasom turystycznym towarzyszą urządzone miejsca odpoczynku – zadaszenia i ławy, wieże i platformy widokowe, kładki oraz pomosty. Wigierski Park Narodowy to także raj dla wodniaków. Jeziorem Wigry i rzeką Czarną Hańczą wiedzie jeden z najbardziej znanych w Polsce szlaków kajakowych.

Do wejścia na szlaki lądowe i wodne uprawnia karta wstępu do WPN-u. Dostępne są broszury wyczerpująco opisujące trasy i ścieżki edukacyjne. Polecamy również skorzystanie z obsługi licencjonowanego przewodnika.

 
Przez teren Wigierskiego Parku Narodowego przebiegają liczne oznakowane szlaki rowerowe.

  1. Trasa "Dookoła jeziora Wigry" ( 44 km): Gawrych Ruda (widok na Jezioro Okrągłe i Zatokę Wigierki) - Słupie (widok na Zatokę Słupiańską) - Sobolewo - Krzywe, Stary Folwark (widok na Jezioro Wigry z Łysej Góry) - Rosochaty Róg (widok na Zatokę Cieszkinajki) - Piaski (widok na południową część Jeziora Wigry - wyspa Kamień) - Krusznik (widok na południową część Jeziora Wigry i Jezioro Mulaczysko) - Bryzgiel (widok na południową część Jeziora Wigry - kompleks wysp) 

2. Międzynarodowy szlak rowerowy R11, odcinek suwalski: Ruda – Augustów – Ogrodniki (173,6 km). Oznakowanie: zielony symbol R11.
  
W rejonie parku szlak przebiega na odcinku: Danowskie – Monkinie – Bryzgiel – Gawrych Ruda – Sobolewo – Leszczewek – Stary Folwark – Magdalenowo – Czerwony Folwark – Rosochaty Róg – Maćkowa Ruda – Wysoki Most (ok. 30 km).

Jest to odcinek międzynarodowej trasy rowerowej, która docelowo ma połączyć Ateny w Grecji z Przylądkiem Północnym w Norwegii. Na terenie województwa podlaskiego prowadzi z Tarnowa koło Łomży do przejścia granicznego w Ogrodnikach i tam na razie się kończy.

Szlak łatwy, prowadzący głównie lokalnymi drogami asfaltowymi. Typowy szlak rowerowy, mało przydatny dla turystyki pieszej czy narciarskiej.

  
3. Podlaski szlak bociani. Znaki czerwone. Oznakowany jest na odcinkach Białowieża – Goniądz (206,3 km) oraz Jasionowo nad Biebrzą – Stańczyki (183,1 km).
W najbliższym czasie planuje się połączenie obu tras. W rejonie WPN-u przebiega na odcinku: Sarnetki – Czerwony Krzyż – Mikołajewo – Czerwony Folwark – Magdalenowo – Stary Folwark – Leszczewek – Krzywe – Mała Huta – Nowa Wieś – Lipniak – Dębowo (ok. 20 km).
  
Szlak ten prowadzi przez obszary o najwyższych walorach przyrodniczych – Puszczę Białowieską, Dolinę Górnej Narwi, Kotlinę Biebrzańską, Puszczę Augustowską i Pojezierze Suwalskie. Trasa łączy ze sobą 3 parki narodowe – Białowieski, Narwiański i Biebrzański – oraz 2 parki krajobrazowe – Suwalski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.

  
4. Szlak Dowspuda – Stary Folwark, znaki niebieskie (37 km). W rejonie WPN-u przebiega na odcinku: Mała Huta – Leszczewo – Stary Folwark (7 km).
  
Szlak łączy dwie miejscowości, stanowiące ważne punkty na turystycznej mapie Suwalszczyzny. Stary Folwark to największa wieś nad Wigrami, z Muzeum Wigier i dobrze rozwiniętą sferą usług turystycznych, jak kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodniackiego, gastronomia, noclegi, itp. Z kolei w Dowspudzie koło Raczek zobaczymy pozostałości po jedynej prawdziwie magnackiej rezydencji na Suwalszczyźnie, z ruinami XIX-wiecznego pałacu zbudowanego przez gen. Ludwika Paca.

5. Szlak Krzywe – Stary Folwark, znaki żółte (10 km). Rozpoczyna się w miejscu, gdzie kończy się ścieżka rowerowa z Suwałk do Krzywego.
  
Szlak jest propozycją najkrótszego przejazdu rowerem do Starego Folwarku z omi- nięciem ruchliwej i niebezpiecznej drogi Suwałki – Sejny. Na szlaku we wsi Leszczewo atrakcją są wapienniki – relikty pieców do wypalania wapna z czasów kamedułów wigierskich.

„Drogi rowerowe”
 
Oprócz szlaków pieszych i rowerowych, znakowanych zgodnie z unormowaniami PTTK, są na terenie WPN-u również zwykłe drogi gruntowe udostępnione dla ruchu turystycznego. Wszystkie te drogi doskonale nadają się dla rowerzystów, dlatego potocznie nazywane są w parku „drogami rowerowymi”. Zostały one oznakowane drogowskazami – prostokątnymi tabliczkami. U góry znaku znajduje się symbol roweru, obok niego strzałka, a poniżej nazwa miejscowości docelowej i odległość. Od drogowskazów szlaku rowerowego odróżnia je to, że strzałka jest w kolorze tła tabliczki, czyli biała. Długość takich dróg wynosi w granicach parku nieco ponad 30 km.

  
Szlak Papieski „Tajemnice światła”
Oznakowany żółtym symbolem JP2 i żółto-zielonymi tabliczkami o wymiarach 25x10 cm.
  
Rozpoczyna się w Ełku, a kończy przy klasztorze wigierskim. Na terenie parku i jego otuliny biegnie na trasie: Buda Ruska - Maćkowa Ruda - uroczysko Węgzał - Mikołajewo - Czerwony Folwark - Wigry. Długość tego odcinka: 11 km. Szlak dla pieszych i rowerzystów.

 
Perła wśród wszsytkich szlaków turystycznych to oczywiście Szlak kajakowy Jezioro Wigry – Czarna Hańcza – Kanał Augustowski
  
Jest o jeden z najpiękniejszych i najpopularniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Prawie w całości prowadzi przez Puszczę Augustowską. Spływy zazwyczaj rozpoczyna się w stanicy wodnej w Starym Folwarku, gdyż górny bieg Czarnej Hańczy jest niedostępny ze względu na obszar ochrony ścisłej WPN-u. Aby przedłużyć trasę na jeziorze Wigry, można zwodować kajaki w Gawrych Rudzie lub Bryzglu. Organizując spływ przed sezonem letnim, należy uwzględnić ograniczenia czasowe w ruchu wodnym w czasie lęgów ptaków, ustalane przez WPN. Turystykę wodną, w tym kajakarstwo na terenie parku, można uprawiać od 1 maja do 31 października. Odcinek z Gawrych Rudy do wypływu z jeziora Wigry u nasady Półwyspu Klasztornego liczy 17,6 km. Odcinek przez jezioro Postaw do granicy z WPN-em to kolejne 1,5 km. Po raz kolejny na teren WPN-u wpływamy Czarną Hańczą przed Maćkową Rudą, wypływamy przed Studzianym Lasem. Ten odcinek liczy 10 km. Łącznie szlak jeziora Wigry, Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego do Augustowa liczy 98,5 km (na terenie WPN-u 29,1 km), z tego 48 km po wodzie stojącej (5-6 dni płynięcia). Istnieje też możliwość spłynięcia Kanałem Augustowskim do rzeki Niemen – na terytorium Białorusi.

Stadnina koni "Nad Wigrami" w Mikołajewie.

Na pastwiskach Stadniny Koni Nad Wigrami wiedzie swój koński żywot ponad 90 koni. 
Są wśród nich konie, których widok przysparza wiele radości. Stadnina Koni nad Wigrami, to miejsce wyjątkowe, które warto odwiedzić.

Wycieczki do Wilna, Kowna, Rygi i Tallina.

Największym zainteresowaniem cieszą się jednak jednodniowe wycieczki z przewodnikiem po Wilnie.

Powoli zwiedzając Wilno, słuchając jego legend i historii, przekonają się Państwo, że poznać Wilno to pokochać je na zawsze.

Klub żeglarski "Kamena" nad Wigrami w Bryzglu.

Klub Żeglarski "Kamena" położony jest w Bryzglu nad Wigrami w odległości 6 km od Gawrych Rudy.

 Usytuowanie stanicy żeglarskiej w zatoce wigierskiej, lekko na uboczu od centrum Brzygla, stanowi idealne miejsce dla rekreacji i wypoczynku, nie tylko dla żeglarzy ale również dla wszystkich pragnących wypocząć na łonie przyrody.

Żeglarzom oferowane są: szkolenia doskonalające, szkolenia na stopnie żeglarskie, usługi szkutnicze, przechowywanie sprzętu pływającego (zimowanie) na otwartym terenie i w hangarze oraz osprzętu do łodzi, kajaków, desek windsurfingowych itp.

Stanica dysponuje  również pomostem cumowniczym, przy którym można wynająć stałe (na sezon) miejsce postoju jachtu czy łodzi.

Ścieżki edukacyjne
 
Ścieżki edukacyjne to oznakowane w terenie trasy, które pozwalają odkrywać to, czego sami nie dostrzegamy, co dotychczas często wydawało się nieciekawe i nieatrakcyjne. Są zazwyczaj krótkie i zamykają się w pętli z początkiem i końcem w tym samym miejscu. Na ścieżkach znajdują się tablice informacyjne i inne obiekty służące poznaniu prezentowanych zagadnień.

1. Ścieżka „LAS”, znaki zielone, 12 przystanków, długość 1,5 km, czas przejścia - 1 godzina. Rozpoczyna się przy siedzibie parku w Krzywem i początkowo prowadzi po drewnianych kładkach przez podmokły, liściasty las. Ścieżka wiedzie przez zróżnicowane zespoły leśne i wokół śródleśnego jeziorka Suchar I. Na trasie ustawiono tablice opisujące kilka typowych dla parku siedlisk leśnych, stanowisko archeologiczne z epoki kamienia, gady występujące w parku, owady gniazdujące w glinie oraz bartnictwo.

2. Ścieżka „SUCHARY”, znaki zielone, 7 przystanków, długość 2,5 km, czas przejścia - 2 godziny. Początek ścieżki znajduje się w odległości 400 m od siedziby parku w Krzywem. Ścieżka prowadzi wokół śródleśnych jezior (sucharów), przez lasy i torfowiska z charakterystycznymi roślinami i zwierzętami. Na trasie ścieżki można zobaczyć żeremia i zgryzy bobrowe, a przy odrobinie szczęścia bobry. Ścieżka została wyposażona w kładki przez tereny podmokłe, zadaszone miejsce odpoczynku oraz platformę widokową.

3. Ścieżka „JEZIORA”, znaki niebieskie, 11 przystanków, długość 5 km, czas przejścia - 3 godziny. Znajduje się koło Gawrych Rudy, nad Zatoką Słupiańską jeziora Wigry. Na trasie zobaczymy 3 jeziora: Wigry, Suchar Wielki i Długie. Poznamy etapy powstawania jeziora Wigry i historię nieistniejącej wsi Słupie.

4. Ścieżka „PŁAZY”, znaki zielone, 6 przystanków, długość 4,2 km, czas przejścia - 2,5 godziny. Znajduje się we wsi Rosochaty Róg. Na środkowym, półkilometrowym odcinku, przebiega wokół drobnych „oczek” wodnych specjalnie odtworzonych dla płazów. Wyposażona jest w 6 tablic informacyjnych oraz kładkę i pomost. Ścieżkę tę, podobnie jak pozostałe, można zwiedzać przez cały rok. Najlepszym jednak okresem do obserwacji płazów jest wiosna, kiedy zwierzęta te odbywają gody.

5. Ścieżka „PUSZCZA”, znaki żółte, 8 przystanków, długość 3,8 km, czas przejścia - 2 godziny. Początek ścieżki znajduje się w pobliżu mostu na rzece Czarna Hańcza we wsi Wysoki Most, położonej w południowo - wschodniej części parku. Idąc ścieżką, odkryjemy kilka tajemnic z historii Puszczy Augustowskiej oraz jej bogactwa przyrodniczego.


Kowno - stare miasto
Kowno - stare miasto
Stadnina Koni nad Wigrami
Stadnina Koni nad Wigrami
Stadnina Koni nad Wigrami
Stadnina Koni nad WigramiRezydencja "Nad Wigrami" Standard & Comfort Rooms
Gawrych Ruda 18, 16 - 402 Suwałki |  tel. 604 470 167, tel. fax. +48 87 563 93 21 | email: gawrychruda18@wp.pl, GPS: N:54°1'21'' E: 22°59'36''|       
Nr rach. bank. (firmowy): BGZ BNP PARIBAS Suwałki: 56 2030 0045 1110 0000 0214 2700 Nr rach. bank. (agro): BOŚ Suwałki 39 1540 1072 3020 5060 3150 0001

© 2013 Nad Wigrami  

  Strony internetowe ONAVI